Politike

Shpërthen Spahiu: Beteja e SHBA kundër Berishës sapo ka filluar, nuk ka mbaruar

Juristi Kreshnik Spahiu në një lidhje me skype në emisionin Top Story tha se beteja e Amerikës kundër Berishës sapo ka filluar në Partinë Demokratike.

Sali Berisha është rikthyer jo për t’u larguar, sipas analistit, i cili theksoi se problemi në PD është SHBA-ja, jo Enkelejd Alibeaj, i cili dot dha dorëheqjen.

Spahiu: Basha ikën, Alibeaj iku, Berisha nuk ikën është aty, unë jam një prej njerëzve më kontesues të Alibeajt, e ka bërë ministër Drejtësie, kam qenë opozitari, duhet të largohet nuk kam asnjë hije dyshimi, problemi nuk ka qenë as Alibeaj as Basha, kanë qenë SHBA sepse nuk pranon Berishen ne politike. A besoni që beteja e SHBA kundër Berishës ka mbaruar pas 14 majit? Mos bëjmë sikur të fshihemi pas gishtit, problemi është absolutisht, nëse nuk do të kishin ndërhyrë SHBA kjo do ishte me Bashën kryetar me Berishën deputet i cili do jepte urdhrat në hije, problemi është shumë madhor Alibeaj as Basha, por e zgjidh Berisha, të gjithë i kërkojnë dorëheqjen Berishës, ai është kthyer për të qëndruar, jo për t’u larguar e për të ikur,. Ai ka frikë nga arrestimi.
Ai është kthyer me një qëllim të kishte një grup dhe t’i tregonte SHBA që unë jam i paprekshëm dhe do të largohem nga kjo botë duke qëndruar në politikë. Çështja është nëse Berisha nuk largohet dhe nuk do largohet do t’i japë legjitimitet dhe Bashën që do të kthehen. Këta do lënë një mbledhje të këshillit kombëtar dhe hapet gara.
Largimi i Berishës forcon opozitën.
Qëndrimi i Berishës forcon Edi Ramën.
Nëse Berisha vazhdon të qëndroj atëhere SHBA do i shkrijë për skrap në 2025.


Burimi LEXO.AL

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button