Lajme

Mbreti Karli III dhe Kamila bëjnë daljen e tyre të parë publike pas kurorëzimit

schedule14:06 – 18 Maj, 2023

Mbreti Karli III dhe Mbretëresha Kamila janë rikthyer në publik duke bërë paraqitjen e tyre të parë publike që nga ceremonia e kurorëzimit.

Karli III dhe Kamila u shfaqën në Covent Garden në Londër të mërkurën në mëngjes në daljen e tyre të parë publik së bashku që nga fundjava e kurorëzimit. Ashtu siç pritej, turma i priti me entuziazëm, pavarësisht se vizita e çiftit mbretëror nuk dihej para se të bëhej.

Të veshur me nuanca të ndryshme të blusë, çifti mbretëror e nisi ditën e tyre me një vizitë në Kishën e Shën Palit, e njohur si Kisha e Aktorëve.

Menjëherë pas kësaj, ata u takuan me studentë nga St. Shkolla fillore Clement Danes CofE, ndërsa më pas Mbreti dhe Mbretëresha folën me anëtarët e Shoqatës së Komunitetit të Covent Garden dhe aktorë vendas që performojnë rregullisht në kishë me grupin e tyre teatror të cilin e trajtojnë si punë të rregullt, Teatri Iris.

Duke mos e fshehur dashurinë e saj për artin, Mbretëresha Kamila kaloi ca kohë me grupin e kishës Drama for Healing, i cili u themelua në vitin 2019 dhe përbëhet nga gra që kanë përjetuar abuzim në familje. Trajtimi i abuzimit të grave ka qenë një pjesë kyçe e punës publike e Kamilës për shumë vite, një aktivitet që ajo është vendosur ta maksimizojë tani që ajo ka marrë zyrtarisht detyrat e saj si Mbretëreshë.

Pas kësaj vizite, çifti kaluan në Covent Garden në “The Apple Market”, destinacioni i fundit i blerjeve për dashamirët e artit dhe teknologjisë. Vizita e tyre përfundoi me një darkë të shijshme në një restorant të vlerësuar në zonë./abcnews.al
Burimi ABC NEWS

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button