Lajme

“Kutia e burgut i dha fitoren kandidatit socialist”, Nuri: Dyshojmë…

Avokati përfaqësues i koalicionit “Bashkë fitojmë”, Franc Nuri tha se ata do i kontestojnë deri në fund rezultatet për bashkinë e Belshit dhe të Rrogozhinës, pasi sipas tij dyshojnë se janë bërë manipulime në kutinë e fundit të numëruar.

Në këto dy bashki rezultati i zgjedhjeve ka qenë shumë i ngushtë dhe fituesi është përcaktuar nga kutia me votat e të burgosurve.

“Kërkojmë informacion për këto dy bashki, sepse rezultati është tepër i ngushtë dhe ky rezultat është përcaktuar mbi bazën e kutisë së votimit të burgut.

Si në burgun e Rrogozhinës edhe në burgun e Belshit, është një kuti që ka qenë përcaktuese, për kryetarin e bashkisë së Belshit dhe të Rrogozhinës. Mendimet tona janë se aty duhet të fokusohemi nëse ka pasur apo jo parregullsi, pasi rezultati ka qenë shumë i ngushtë dhe fituesi u përcaktua nga kutia e burgut.

Në kutinë e burgut 90% e votave kanë shkuar për Partinë Socialiste, ky nuk është një trend normal. Në varësi të provave që ne do të gjejmë nga konstatime dhe këqyrja e kamerave, nëse kishin të drejtë apo jo të votonin, ne do paraqesim kërkesën për rinumërim, kërkesën për pavlefshmëri të zgjedhjeve dhe është e sigurt se në këto dy bashki rezultatin do e kontestojmë deri në fund”,-tha për Euronews Albania avokati Franc Nuri.

LEXONI GJITHASHTU:
Burimi Euronews

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button