Bota

Japonia dhe SHBA do të vazhdojnë sanksionet ndaj Rusisë

Japonia dhe SHBA do të vazhdojnë sanksionet kundër Rusisë në mbështetje të Ukrainës, ka thënë kryeministri japonez Fumio Kishida.

Duke folur për gazetarët sot, Kishida tha se ishte takuar sot me Joe Biden në qytetin e Hiroshimës dhe se të dy vendet kanë pohuar rëndësinë e punës së bashku për çështjet e përbashkëta në lidhje me Kinën.

Për më shumë se një vit, ndaj Rusisë janë vënë një sërë sanksionesh nga aleatët perëndimor të Kievit. Pas pushtimit rus të Ukrainës, Presidenti Biden pretendoi se ekonomia e Rusisë do të “përgjysmohej”, ndërsa Boris Johnson foli për shtrydhjen e saj “pjesë-pjesë”.

Sidoqoftë,  në fillim të këtij viti, presidenti Vladimir Putin tha në një fjalim në parlamentin e vendit se ekonomia dhe sistemi i qeverisjes ruse “kishin rezultuar të ishin shumë më të fortë se sa besonte Perëndimi”.


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button