Lajme

FOTO/ Ju kujtohet filmi ikonik Pipi Çorapegjata? Si duket sot aktorja e famshme

schedule15:45 – 18 Maj, 2023

Inger Nilsson, një aktore nga Suedia, ishte e para që ringjalli vajzën e famshme Pippi Longstocking.

Në vitin 1970 u filmua një serial dhe një film i bazuar në librin me të njëjtin emër të shkrimtares suedeze për fëmijë Astrid Lindgren.

Edhe pse ka kohë që e kemi parë në ekranin e vogël në një histori që ndërthur realitetin me imagjinatën, besojmë se buzëqeshja e dallueshme e aktores do t’ju kujtonte menjëherë me vajzën e pazakontë me quka, personazhin më të famshëm të trilluar.

Katrin Inger Monika Nilsson është 63 vjeç dhe sot jeton në Stokholm dhe punon si sekretare dhe herë pas here shfaqet në shfaqje teatrale. Për rolin e Pippi Longstocking me të cilin u rritën shumë femije, ajo fitoi çmimin TP de Oro për “Personazhin më të njohur” në 1975./abcnews.al
Burimi ABC NEWS

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button