Bota

Biden mbërrin në Japoni për samitin e G7, fillon takimin me kryeministrin Kishida

Presidenti Joe Biden mbërriti në Japoni të enjten për një vizitë që synon të forcojë marrëdhëniet mes ambicieve në rritje ushtarake dhe ekonomike të Kinës.

Dy nga tre ndalesat e Bidenit u anuluan në mënyrë që ai të mund të kthehej në Uashington për negociata mbi rritjen e tavanit të borxhit të SHBA-së .

I mbetur vetëm me një ndalesë në Japoni për samitin e Grupit të Shtatë, Biden do të përpiqet të bashkojë liderët e disa prej ekonomive më të mëdha në botë rreth një angazhimi për të përballuar agresionet e Pekinit.

Ndihmësit e Biden  kanë pranuar se secili nga vendet e përfaqësuara — të cilat përfshijnë Francën, Gjermaninë, Italinë, Mbretërinë e Bashkuar, Kanadanë, Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara – do të vendosin për qasjen e tyre ndaj Kinës.

Në të njëjtën kohë, presidenti i jep një premium veprimit kolektiv dhe dëshiron një front të unifikuar kur bëhet fjalë për çështje si Tajvani, Deti i Kinës Jugore dhe praktikat ekonomike shtrënguese të Pekinit.

“Unë mendoj se do të shihni, duke dalë nga ky samit, rreshtimin dhe konvergjencën rreth parimeve themelore të qasjes sonë ndaj Republikës Popullore të Kinës,” u tha gazetarëve në bordin e Air Force One këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, ndërsa Biden fluturonte për në Japoni. “Sigurisht, çdo vend ka marrëdhënien e tij të veçantë dhe qasjen e tij të veçantë, por ato marrëdhënie dhe qasje janë ndërtuar mbi një bazë të përbashkët. Dhe unë mendoj se ju do ta shihni këtë të reflektuar në rezultatet e G7.”

Gjatë katër ditëve të tij këtu, Biden planifikon të marrë pjesë në një numër takimesh grupore dhe individuale me aleatët e G7, si dhe me disa liderë jo në G7, të cilët janë ftuar këtë vit si mysafirë. Ai do të mbajë një konferencë shtypi të dielën përpara se të kthehet në Uashington.

Biden do të zhvillojë bisedime me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida kur të zbarkojë. Nikoqiri i samitit të këtij viti ka miratuar një politikë të jashtme më të fuqishme në mes të pushtimit rus të Ukrainës dhe vendosmërisë ushtarake në rritje të Kinës, një zhvillim i mirëpritur brenda Shtëpisë së Bardhë.

Ai gjithashtu ka zgjedhur qytetin simbolik të Hiroshimës, ku ka rrënjë familjare, për të pritur liderët botërorë. I shkatërruar nga një bombë atomike amerikane në vitin 1945, qyteti vepron si një kujtesë për udhëheqësit e mbledhur për rëndësinë e përpjekjeve të tyre diplomatike. Më shumë se 100,000 njerëz u vranë në bombardimet.

Biden është presidenti i dytë amerikan që viziton Hiroshimën. Presidenti Barack Obama bëri një vizitë historike këtu në vitin 2016, duke vendosur një kurorë në një park përkujtimor dhe duke u takuar me disa të mbijetuar.


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button