Bota

Udhëheqësit e fraksioneve ushtarake shantazhojnë Ministrinë e Mbrojtjes ruse? Studiuesit: Moska nuk mund t’i komandojë më

Udhëheqësit e dy fraksioneve ushtarake ruse “ka gjasa të kenë shantazhuar” dhe “poshtëruar” Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë për të marrë më shumë municion dhe armë, thonë ekspertët.

Sjellja e tyre ngre pyetje nëse Kremlini mund të komandojë forcat e fragmentuara që të mbrohen në mënyrë efektive kundër një kundërsulmi ukrainas.

Yevgeny Prigozhin kërcënoi se do të tërhiqte trupat e tij Wagner nga Bahkmut, epiqendra e luftës, dhe udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov shtoi presionin duke bërë lëvizje për të mbushur pozicionin e Wagner dhe për t’i bërë përshtypje Vladimir Putinit, gjë që do të dobësonte pjesë të tjera të vijës së frontit që aktualisht mbahen nga forcat e tij, thotë Instituti për Studimin e Luftës.

Presionet fraksionale po “formësojnë vendimmarrjen në një shkallë të pazakontë”, tha thinktank, dhe drama sugjeron se gjenerali Valery Gerasimov dhe madje edhe Sergei Shoigu, ministri i mbrojtjes, kanë reduktuar në negociatat me Prigozhin dhe Kadyrov “si kolegë” pasi “mungon aftësia për t’i komanduar ata”.

“Aftësia e degraduar e Gerasimov për të kontrolluar komandantët e tij ka të ngjarë të kufizojë më tej aftësinë e ushtrisë ruse për të kryer operacione koherente”- tha ISW.

Mirëpo Prigozhin dhe Kadyrov ka të ngjarë të kenë shpenzuar një “sasi të mjaftueshme të kapitalit politik” në episodin e tyre të fundit, pasi kërcënimet e mëtejshme do të rezultonin në humbjen e favorit të Putinit.

Kadyrov ka të ngjarë të mbështesë përpjekjen shantazhuese të Prigozhin për të lëvizur gatishmërinë luftarake të trupave të tij në krahasim me ushtrinë ruse, në një përpjekje për të rivendosur pozicionin e tij brenda rrethit të brendshëm të Kremlinit, beson ISW.


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button