Bota

Kina: Marrëdhëniet me SHBA-në janë të ftohta, por stabilizimi i lidhjeve është prioritet kryesor

Ministri i Jashtëm i Kinës tha të hënën se një “seri fjalësh dhe veprash të gabuara” nga Shtetet e Bashkuara i kanë vendosur marrëdhëniet mes dy superfuqive në “akull të ftohtë”, por stabilizimi i lidhjeve është një “prioritet kryesor”.

Qin Gang i bëri komentet gjatë një takimi në Pekin me ambasadorin e SHBA-së, Nicholas Burns, i pari i tyre që kur një mosmarrëveshje mbi një balonë kineze shkatërroi përpjekjet për të përmirësuar lidhjet në fillim të këtij viti.

“Axhenda e dialogut dhe e bashkëpunimit të rënë dakord nga të dyja palët ka ndërprerë dhe marrëdhëniet midis dy vendeve dhe ka goditur edhe një herë akullin e ftohtë,” tha ai sipas një deklarate të Ministrisë së Jashtme kineze .

Në një postim të shkurtër në Twitter, Burns tha se ai dhe Qin diskutuan “sfidat në marrëdhëniet SHBA-Kinë dhe domosdoshmërinë e stabilizimit të lidhjeve dhe zgjerimit të komunikimit të nivelit të lartë”.

“Prioriteti kryesor tani është stabilizimi i marrëdhënieve kino-amerikane, shmangia e një spiraleje në rënie dhe parandalimi i çdo aksidenti midis Kinës dhe SHBA-së”, tha Qin për Burns, sipas leximit kinez. “Ky duhet të jetë konsensusi më themelor midis Kinës dhe SHBA-së.”

Qin u kërkoi Shteteve të Bashkuara të “reflektojnë thellë” dhe “ta takojnë Kinën në gjysmë të rrugës” për të larguar marrëdhëniet dypalëshe nga gjendja e tyre aktuale.

“(SHBA) nuk mund të flasë për komunikim nga njëra anë, por të vazhdojë të shtypë dhe të frenojë Kinën nga ana tjetër,” tha ai, duke shtuar se Uashingtoni duhet të respektojë linjat përfundimtare të Kinës dhe të ndalojë dëmtimin e sovranitetit, sigurisë dhe interesave të zhvillimit të saj, veçanërisht për çështjen e Tajvanit , një demokraci vetëqeverisëse që Pekini pretendon si të vetin.

Duke përsëritur pikat e bisedimeve të Pekinit, Qin i kërkoi SHBA-së  t’i japë fund mbështetjes për forcat “të pavarura të Tajvanit”.

Takimi i së hënës ishte i pari i Qin me Burns që kur ish-ambasadori kinez në SHBA u gradua ministër i Jashtëm në dhjetor.  Ai gjithashtu pasoi komentet e Burns javën e kaluar se SHBA është “gati të flasë” me Kinën.

“Pikëpamja jonë është se ne kemi nevojë për kanale më të mira midis dy qeverive dhe kanale më të thella, dhe ne jemi gati të flasim,” tha Burns në një ngjarje në Qendrën Stimson, ku ai mori pjesë virtualisht.

“Nuk kemi pasur kurrë turp të flasim dhe shpresojmë se kinezët do të na takojnë në gjysmë të rrugës për këtë,” tha ai.

Burns tha në ngjarjen e Qendrës Stimson se SHBA i ka bërë thirrje Kinës që të hapë të gjitha kanalet e pezulluara pas udhëtimit të Pelosit në Tajvan. Ai përsëriti se vizita e Blinken në Kinë do të riplanifikohej “kur kushtet janë të përshtatshme”.


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button