Bota

BE anulon ngjarjen në Izrael për shkak të pjesëmarrjes së ministrit ekstremist të djathtë

BE-ja ka anuluar veprimtarinë e saj diplomatike për Ditën e Evropës në Izrael për shkak të pjesëmarrjes së planifikuar të ministrit të ekstremit të djathtë, Itamar Ben-Gvir.

Organizatorët thanë se nuk donin “t’i ofronin një platformë” dikujt, pikëpamjet e të cilit kundërshtonin vlerat e saj.

Si përfaqësues i caktuar i qeverisë izraelite, Ben-Gvir kishte këmbëngulur se do të mbante fjalimin e zakonshëm në një ceremoni të martën.

Kuptohet se Sekretariati i Qeverisë izraelite ka paraqitur emrin e z. Ben-Gvir sipas një liste me rotacion të ministrave të përzgjedhur për të marrë pjesë në ngjarjet zyrtare diplomatike dhe se ambasadorët e BE-së janë kapur në befasi.

Pavarësisht kërkesave të qarta nga BE-ja dhe shtetet e saj të shquara anëtare për të dërguar një ministër që nuk identifikohej me të djathtën ekstreme, Ben-Gvir këmbënguli se ai do të shkonte.

Ministri i Sigurisë Kombëtare kishte deklaruar se do të përdorte fjalimin e tij për të bërë thirrje për një “luftë të bashkuar kundër xhihadit dhe terrorizmit”, ndërsa gjithashtu u tha përfaqësuesve të BE-së se ishte “e papërshtatshme që vendet e BE të financonin iniciativat kundër ushtarëve të IDF [Forcave të Mbrojtjes së Izraelit] dhe qytetarëve izraelitë.

Disa përfaqësues të BE-së kishin kërcënuar të mos merrnin pjesë.

Vendimi për anulimin e ceremonisë diplomatike është marrë pas një takimi të ambasadorëve të BE-së në Izrael. Mediat izraelite raportojnë se vetëm Hungaria dhe Polonia, dy vende konservatore, pro-izraelite, kundërshtuan.

Në deklaratën e tij të shkurtër, delegacioni i BE-së në Izrael tha se do të vazhdojë të festojë Ditën e Evropës të martën, siç bën çdo vit.

Ai tha se një ngjarje kulturore për publikun e gjerë e planifikuar të zhvillohej në Tel Aviv do të zhvillohej “për të festuar me miqtë dhe partnerët tanë në Izrael marrëdhëniet e forta dhe konstruktive dypalëshe”.

Përgjigja nga zyra e z. Ben-Gvir kritikoi BE-në, duke thënë se ishte “turp” që organi ndërkombëtar “i cili pretendon se përfaqëson vlerat e demokracisë dhe multikulturalizmit, praktikon gojën jodiplomatike”.

“Është nder dhe privilegj për mua të përfaqësoj qeverinë izraelite, ushtarët heroikë të IDF dhe popullin e Izraelit në çdo forum”, shtoi ai.

Që kur Izraeli u betua në qeverinë e tij më të ashpër ndonjëherë në fund të vitit të kaluar, përfaqësues zyrtarë të shumë vendeve evropiane – të cilat kanë marrëdhënie të forta me Izraelin – kanë refuzuar të takojnë Ben-Gvir dhe shokun e tij ultranacionalist, Ministrin e Financave Bezalel Smotrich.

Polemika rreth Ditës së Evropës ka qenë një burim turpi diplomatik.

Duke shtuar kohën e ndjeshme, BE-ja dënoi ashpër shkatërrimin e Izraelit të dielën të një shkolle fillore të financuar nga BE për fëmijët palestinezë pranë Betlehemit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ushtria izraelite tha se struktura – në një pjesë të Bregut Perëndimor nën kontrollin e plotë të Izraelit – ishte ndërtuar ilegalisht dhe ishte e pasigurt, duke çuar në një vendim gjykate izraelite për ta shkatërruar atë.

Në llogarinë e tij në Twitter, delegacioni i BE-së për palestinezët tha se ishte “i tmerruar” nga veprimi , i cili tha se do të prekte 60 fëmijë dhe se prishja ishte e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Palestinezët shpesh justifikojnë atë që Izraeli e konsideron si ndërtim të paligjshëm në Bregun Perëndimor duke thënë se është praktikisht e pamundur të merren leje zyrtare ndërtimi.


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button