Lajme

Kate Middleton vendosi vathët e Princeshës Diana për ta nderuar atë në kurorëzimin e Mbretit Karl

Princi Uilliam dhe Princesha Kate të dy kishin veshur rroba zyrtare me kërkesë të Mbretit dhe Mbretëreshës për rastin historik.

Princi Uilliam veshi uniformën e Gardës së Uellsit pasi u bë kolonel ceremonial nga Mbreti Karl në dhjetor.

Ndërkohë, Princesha Kate kishte veshur një fustan mahnitës Alexander McQueen. Veshja e saj ishte prej mëndafshi, me shufra argjendi dhe qëndisje me motive trëndafili dhe tre lule të tjera, për të nënkuptuar katër kombet e Mbretërisë së Bashkuar.

Princesha zbukuroi qafën e saj me gjerdanin e mbretëreshës së ndjerë, George VI Festoon, i cili përmban tre fije diamantesh të mëdhenj. Ajo shtoi gjithashtu vathët me perla dhe diamantë të Princeshës Diana për ta nderuar atë. Kate e bashkoi pamjen e saj me një kokë të krijuar me porosi të krijuar në një bashkëpunim midis millinerit Jess Collett dhe Alexander McQueen.

Para kurorëzimit, kishte shumë spekulime nëse Princesha Kate do të vishte një diademë për ceremoninë. Ndërsa gratë mbretërore kanë mbajtur tradicionalisht koka vezulluese në kurorëzimin e mëparshëm, Lauren Kiehna, autore e The Court Jeweler, shpjegoi për People: “Diademat u mbanin pothuajse nga të gjitha zonjat mbretërore në kurorëzimin e mbretëreshës në 1953, si dhe shumë gra aristokrate. por kohët me siguri kanë ndryshuar në 70 vjet”.

Tre fëmijët e çiftit mbretëror, Princi George, Princesha Charlotte dhe Princi Louis, po marrin pjesë gjithashtu në këtë ngjarje me prindërit e tyre. Pjesëmarrja e Princit George në kurorëzimin është veçanërisht e rëndësishme pasi ai është i dyti në linjën e fronit pas babait të tij. Ai është monarku i ardhshëm më i ri që ka marrë pjesë zyrtarisht në një ceremoni kurorëzimi./abcnews.al
Burimi ABC NEWS

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button