Lajme

Atentat me bombë shkrimtarit nacionalist rus, Moska fajëson SHBA-të dhe Ukrainën

Shkrimtari nacionalist rus, Zakhar Prilepin, u plagos në një shpërthim me bombë të instaluar në një makinë, këtë të shtunë, në një atentat për të cilën Rusia fajësoi menjëherë Ukrainën dhe Perëndimin.

Agjencia e lajmeve TASS, duke cituar Ministrinë e Brendshme ruse njoftoi se si pasojë e shpërthimit një person kishte humbur jetën, në rajonin e Nizny Novgorod, rreth 400 km (250 milje) në lindje të Moskës.

Një zëdhënëse e ministrisë tha se një i dyshuar ishte arrestuar në lidhje me rastin.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova shkroi në Telegram: “Fakti është bërë i vërtetë: Uashingtoni dhe NATO ushqejnë një tjetër celulë terroriste ndërkombëtare – regjimin e Kievit”.

Ajo tha se ishte “përgjegjësi e drejtpërdrejtë e SHBA-së dhe Britanisë”, por nuk dha asnjë provë për të mbështetur akuzën, shkruan Reuters.

“Ne lutemi për Zakharin”, shtoi ajo.

TASS citoi zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov të ketë refuzuar të komentojë në mungesë të informacionit nga hetuesit.

Prilepin është një romancier që njihet si një mbështetës i hapur i veprimeve të Rusisë në Ukrainë. Ai është një eksponent dhe mbështetës i pikëpamjeve nacionaliste, me më shumë se 300,000 ndjekës në Telegram dhe në faqen e tij të internetit dhe kanalin YouTube.
Burimi Euronews

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button