Bota

Princi William mbërrin në Westminster Abbey, provat e fundit për kurorëzimin e Mbretit

Princi William ka mbërritur në Westminster Abbey për provën e fundit për kurorëzimin e Mbretit.

Ai i bashkohet të atit, Mbretit dhe bashkëshortes së tij, konsortës Camilla, që mbërriti në abaci pak më herët.

Nesër, Mbreti dhe konsorta e tij Mbretëreshë do të udhëtojnë me karrocën mbretërore 261-vjeçare prej ari, të ndjekur nga tre karroca të tjera që do të transportojnë anëtarë e punonjës të familjes mbretërore.

Princesha Royal do të hipë mbi kalë pas Mbretit si “Shkop Ari”.

Një “Gold Stick”/ “Shkop Ari” është në pritje dhe përgjegjës për sigurinë personale të monarkut, për ta mbrojtur atë nga rreziku. Roli daton në shekullin e 15-të, kur dy oficerë – një shkop ari dhe një shkop argjendi – u vendosën pranë sovranit.

Si pjesë e rolit të saj, Princesha Anne do të udhëheqë shërbimet e armatosura në Pallatin Buckingham nëpër rrugët e Londrës. Në karrocën e parë pas trajnerit të Gold State do të jenë Princi dhe Princesha e Uellsit me fëmijët e tyre, George, 9- vjeç, Charlotte, 8- vjeç dhe Louis, 5- vjeç.

Karroca e ardhshme do të përmbajë Dukën e Edinburgut, vëllain më të vogël të Mbretit, me gruan e tij Dukeshën e Edinburgut dhe fëmijët e tyre Lady Louise Windsor dhe Earl of Wessex.

Në foto: Një “Shkop Ari” që shoqëron nga mbrapa karrocër Mbretin


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button