Bota

Turqia i dhuron një qenush Meksikës pasi qeni shpëtimtar ngordhi në gjetjen e të mbijetuarve të tërmetit

Ushtria e Meksikës mirëpriti një qenush të ri kërkimor të mërkurën, të dhuruar nga Turqia pas vdekjes së një qeni shpëtimtar meksikan, i cili kishte ndihmuar në gjetjen e të mbijetuarve të tërmetit masiv të shkurtit pranë kufirit me Sirinë.

Bariu gjerman 3-muajsh do t’i bashkohet njësisë së famshme të qenve të Meksikës, e specializuar për të ndihmuar në gjetjen e të mbijetuarve në një vend të prirur ndaj tërmeteve dhe fatkeqësive të tjera natyrore.

Qeni i zi dhe bezhë me veshë të mprehtë dhe putra të mëdha është quajtur “Arkadas” – që do të thotë “mik” në turqisht – pas një votimi në internet.

Arkadas do të trajnohet nga i njëjti trajner që kujdesej për Proteon, qenin e shpëtimit që vdiq në mision në Turqi, tha ushtria.

Meksika vendosi qen shpëtimi në Turqi pasi tërmeti me magnitudë 7.8 goditi një zonë të madhe pranë kufirit jugor me Sirinë, duke shkaktuar të paktën 54,000 vdekje në të dy vendet.

Meksika bëri homazhe për Proteon, gjithashtu një bari gjerman, në një funeral ushtarak në fillim të këtij viti.

I veshur me një parzmore të gjelbër të mbushur me një flamur të vogël meksikan, Arkadas u mirëprit në një ceremoni formale në një bazë ushtarake në Mexico City të mërkurën, së bashku me kolegët e tij të rinj qen dhe njerëz.

Këlyshi emocionues leh ndërsa himni kombëtar i Meksikës shpërtheu nga folësit.

“Faleminderit miqve të mi nga Meksika që më pritën me shumë dashuri, premtoj të bëj më të mirën për të qenë një qen i mrekullueshëm kërkimi dhe shpëtimi”, shkroi në Twitter ministria meksikane e mbrojtjes  emër të Arkadas.


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button