Bota

Mes tensionit gjeopolitik, Uashingtoni lejon linjat ajrore kineze të rrisin fluturimet drejt Amerikës

Shtetet e Bashkuara thanë të mërkurën se do të lejojnë linjat ajrore kineze të rrisin shërbimet e tyre në Amerikë, duke u dhënë kompanive një fitore të kufizuar pasi tensioni gjeopolitik vazhdon të dëmtojë marrëdhëniet dypalëshe.

Departamenti i Transportit i SHBA konfirmoi për CNN se kishte lëshuar një urdhër që lejon linjat ajrore kineze të rrisin numrin e fluturimeve javore vajtje-ardhje në 12. Aktualisht lejohen tetë fluturimet javore vajtje-ardhje.

Agjencia tha se do të “vazhdojë të vlerësojë se si dhe kur të modifikojë më tej qëndrimin e saj ndaj fluturimeve të transportuesit kinez në një mënyrë që ofron një mjedis operativ konkurrues për transportuesit ajror në SHBA”.

Steve Saxon, një partner në McKinsey që drejton praktikën e udhëtimit të konsulencës në Kinë, tha se kapaciteti i fluturimit ishte “ende shumë nën nivelet e para-Covid”.

Më shumë se 150 fluturime vajtje-ardhje u lejuan nga secila palë përpara se të vendoseshin kufizimet në vitin 2020 për shkak të pandemisë .

Saxon tha se njoftimi erdhi mes “kërkesave të forta që kthehen për udhëtime ndërkombëtare nga dhe në Kinë: njerëz që vizitojnë miqtë dhe të afërmit që nuk i kanë parë për tre vjet; bizneset që vizitojnë furnitorët e tyre; drejtues shumëkombëshe që vijnë për të vizituar operacionet e tyre në Kinë.”

“Furnizimi është shumë më i ulët se kërkesa midis SHBA-së dhe Kinës aktualisht”, tha ai për CNN.

Aktualisht, tre linja ajrore amerikane American Airlines (AAL) , Delta Air Lines (DAL) dhe United Airlines (UAL) fluturojnë linja midis dy vendeve. Operatorët kinezë Air China, China Southern Airlines, China Eastern Airlines dhe Xiamen Airlines u shërbejnë gjithashtu dy tregjeve.


Top Channel
Burimi Top Channel

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button