Lajme

Ndahet nga jeta në moshën 85-vjeçare stilisti i njohur rus Vyacheslav Zaitsev

schedule10:25 – 1 Maj, 2023

Dizajneri i famshëm rus Vyacheslav (Slava) Zaitsev , i njohur me pseudonimin “Red Dior”, vdiq sot në moshën 85- vjeçare, tha për AFP përfaqësuesi i shtëpisë së modës së stilistit në Moskë.

“Po ai vdiq”, tha Kira Burenina për AFP, duke konfirmuar informacionin e raportuar nga mediat ruse. “Është një humbje e madhe për botën e modës ndërkombëtare”.

Nga Ivanovo, një qytet me 400,000 banorë në verilindje të Moskës, karriera e tij e ka çuar në pasarelat e Parisit, Nju Jorkut dhe Tokios.

Në vitin 1962, koleksioni i parë i veshjeve të Zaitsev, një veshje punëtore me modele lulesh me çizme shumëngjyrëshe, u refuzua nga autoritetet sovjetike.

“Ngjyrat ishin shumë të ndezura dhe në kontrast me grinë e jetës së përditshme sovjetike, ku një person nuk supozohej të ishte i ndryshëm nga pjesa tjetër e shoqërisë,” tha Zaitsev në një intervistë të vitit 2018.

Sidoqoftë, koleksioni tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare. Në vitin 1963, revista franceze Paris Match u bë media e parë perëndimore që e përshkroi Zaitsev si një pionier të modës sovjetike./abcnews.al
Burimi ABC NEWS

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button